Ez még a középkornál is rosszabb – hihetetlen, mi történik az afgán nőkkel!
A jövőben a nők a köztereken meg sem szólalhatnak, sőt, a tévékből és a rádiókból is kivesznek a női hangok.
Azt kritizálta, hogy a kabuli nők immáron csakis valamelyik férfirokonuk kíséretében tehetnek 72 kilométernél hosszabb utazásokat.
Szélsőségesnek nevezte hétfőn a pakisztáni tájékoztatási miniszter az afganisztáni tálibok egyik, a nők utazását korlátozó rendeletét, és arra figyelmeztetett, hogy az ilyen gondolatok átterjedhetnek más országokba, köztük Pakisztánba is.
– jelentette ki Favád Csódri a pakisztáni államalapító, Mohammed Ali Dzsinnah életéről készült fotókiállítás megnyitóján Iszlámábádban. Csódri nyilatkozata Iszlámábád első nyílt bírálata Kabulnak, amióta a tálibok hatalomra kerültek.
A tálib radikálisok augusztus közepén foglalták el az afgán fővárost. Kormányalakításuk óta a pakisztáni vezetők – köztük Imran Hán miniszterelnök – többször méltatták a nemzetközi elismerésre törekvő tálibokat, és mind ez idáig nem minősítették egyetlen, a nemzetközi közösség által vitatott rendelkezésüket sem.
A tálib hatóságok vasárnap jelentették be, hogy
A múlt héten az afgán kormány elrendelte a nőket ábrázoló kabuli reklámplakátok eltávolítását is, és arra figyelmeztette az üzlettulajdonosokat, hogy plakátok és egyéb hirdetések esetében tartsák szem előtt az iszlám törvénykezés, a saría diktálta „erkölcsi értékeket”.
Hatalomra kerülésük óta a tálibok jelentősen megnyirbálták a nők jogait, akik sok esetben például nem térhettek vissza korábbi foglalkozásukhoz, illetve tanulmányaikhoz.
(MTI)
Nyitókép: Kabul, 2021. október 27.
A tálibok és az Iszlám Állam dzsihadista szervezet elleni harcok miatt otthonukból kitelepített afgán nők várakoznak élelmiszercsomagra egy német segélyszervezet kabuli elosztóhelyén 2021. október 27-én. David Beasley, az ENSZ Élelmezési Világprogramjának (WFP) igazgatója szerint a 39 milliós Afganisztán lakosságának több mint felét, 22,8 millió embert fenyegeti az éhínség.
MTI/EPA